detail
detailLogo

Alanya Uluslararası Turizm ve Sanat Festivali
2-3-4 Haziran
Yer: Belediye Sarayı Arkası ALANYA

gün saat dakika saniye

Alanya Uluslararası Turizm ve Sanat Festivali

Alanya; iklimi, olağanüstü güzellikte doğası, zengin kültürel mirası dışında hoşgörülü ve misafirperver özelliği ile yerli ve yabancı turistlerin yanı sıra yabancı yerleşimcilerin de gözdesidir. Bu çoklu özellikler Alanya’nın ulusal ve uluslar arası boyutta bilinilirliğini önemli bir yere taşımıştır. Alanya Belediyesi çeşitli çalışmalarla kentin değerlerine sahip çıkarak onların korunmasına, tanıtılmasına katkıda bulunmaktadır. Geniş bir yelpazeyi kapsayan bu çalışmalardan birisi de 14.06.2002 tarih ve 19/B sayılı meclis kararı ile her yıl Mayıs ayının son haftasında gerçekleştirilen Uluslararası Turizm ve Sanat Festivali’dir. Festival, Alanya’nın kültürel değerlerini ve mirasını tanıtmak üzere her yıl farklı konu başlıkları ve kardeş şehirlerin katılımı ile uluslararası düzeyde tertiplenmektedir.

Bugüne kadar yapılan festivallerde kültürümüzde olup unutulmaya yüz tutmuş değerlerin öne çıkarılması hedeflenmiştir. Bu kapsamda bugüne kadar yapılan festivallerin başlıkları Selçuklu dönemi, kozacılık, dokumacılık, yöresel yemekler, Yörük göçleri, muz gibi konulardan esinlenmiştir. Bunların yanı sıra festival alanında artık bir gelenek haline gelen ve Alanyalıların katkıları ile oluşturulan siyah beyaz fotoğraf sergilerinde geçmişten günümüze Alanya yansıtılmaktadır.

Kardeş şehir heyetlerinin ve Alanya’daki yabancı yerleşiklerin de aktif olarak katıldığı festival boyunca müzik ve dans gösterilerinin yanı sıra Kızılkule’de ve çevresindeki tarihi mekanlarda farklı konularda sergiler de gerçekleştirilmektedir.

Sosyal Medya