Image

ZARA

21 MAYIS - SAAT 22:00

YER: BELEDİYE BİNASI ARKASI

Neşe Zara Yılmaz 15 Ocak 1976, İstanbul doğumlu evrensel müzik şarkıcısı ve yorumcusudur. Dünyanın birçok yerinde, Arapça, İspanyolca, İtalyanca, İngilizce ve Hintçe şarkılarla konserler veren, müzik besteleyip yorumlayan, aynı zamanda oyunculuk eğitimiyle de birçok dizide ve reklamda rol alan Zara, bugüne kadar sayısız ödüle layık görülen evrensel müziğin lider sanatçısıdır. Günümüzde müzik şarkıcısı ve yorumcu kimliğiyle beraber, reklam ve dizi oyunculuğu, televizyon programcılığı da yapmaktadır.
Üniversite eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuarı Şan Bölümünü ikincilikle tamamladı. Aynı zamanda; bir İstanbul hanımefendisi olan ünlü ressam Sn. Hatice Yılmazın da kızı olan Zara, üniversiteyi bitirdikten sonra bir müddet İstanbul Teknik Üniversitesinde öğretim görevliliği de yaptı.
Televizyon ve film dünyasında bugüne kadar sayısız projelere imza atan Zara sırasıyla; 1998 yılında Atıf Yılmaz’ın yönetmenliğinde “Eylül Fırtınası” isimli ilk uzun metraj filminde Tarık Akan ile başrolü paylaştı.[1] 2001 yılında Osman Sınav’ın yönettiği Deli Yürek: Bumerang Cehennemi sinema filminde oyunculuk performansıyla tüm dikkatleri üzerinde toplayarak oyunculuk alanında kendisinden oldukça söz ettirmeye başladı. 2003 yılında, sanatçı Kanal D kanalında 28 bölümden oluşan Gelin isimli televizyon dizisinde başrol oynayarak sevenlerini muhteşem oyunculuk sanatı ile adeta büyüledi. Daha sonra TRT 1’de Zamanı Geldi isimli programın sunuculuğunu üstlenerek programında birçok ünlü sanatçıyı ağırlayan Zara, 2006 yılının Ramazan ayında atv’de Tanrı Misafiri adlı sahur programında canlı yayın olarak gerçekleştirdi. 2009 ile 2011 yılları arasında tv8 kanalında Oktay Kaynarca ile birlikte sundukları Salı Sefası adlı müzik-eğlence programı, iki yıl boyunca beğeni ile takip edilip yayınlandı.
Çocukluk yıllarında "Neşecik" adı ile sekiz albüm çıkarttı.[2] 1998 yılında, Zara adı ile ilk albümü olan Avuntu piyasaya sürdü. İlk albümün yankıları devam ederken 2000 yılında Boyut adlı ikinci albümünü çıkardı. 2002’de üçüncü albümü Misafir'i; 2003 yılında Özlenenler albümünü piyasaya sürdü. Özlenenler albümünde Zara, müzik severlere Türk Sanat Müziği okuyarak evrensel müzik yorumculuğu yolunda emin adımlarla ilerlediğini dinleyenlerine kanıtladı. Aynı albümde eski Türk filmlerinin şarkılarını tekrardan aranje ederek tanıdık melodilere sesiyle ve yorumcu kimliğiyle yeniden hayat verdi. Sanatçı 2005’te kariyerine, Zamanı Geldi albümü iki cd şeklinde yayınlanmış olup, ikinci cd’de batı müziği arajmanları ile maria carey’in seslendirdiği “I can’t live” parçasıda bu cd’de yer almaktadır.
Sanatçı aynı yılın Ekim ayında, senfoni eşliğinde kaydettiği Bülbül-i Şeyda isimli tasavvuf müziği albümüyle de sanatın evrensel boyutunun zirvesinde yer aldığını bir kez daha ispatladı.2008 yılında kendi kurduğu ZR Müzik'ten Bahar isimli albümünü piyasaya sundu. Sanatçı, 2011 yılında Hazine adlı albümünü yine kendi müzik şirketi ZR Müzik'ten piyasaya sürdü. Zara 2012 Temmuz ayında Flamenko tarzıyla harmanladığı yeni albümüyle sevenlerine eşsiz bir dünya yolculuğuna çıkardı. İstanbul Flamenko 5'lisi ile kendi yapım şirketi olan Zr Müzik'ten çıkardığı bu albümde "Ben Bir Anayım" adlı eserin sözleri Zara'ya aittir. 2014 yılında ilk defa arabesk tarzda Derin Aşk albümünü çıkarttı. Derin Aşk albümü o kadar çok sevildi ki, 2016 yılında Derin Aşk, Vol.2 adıyla arabesk tarzı yeni bir albüm yaparak sevenlerinin kalplerini bir kez daha fetih etti. Zara artık her tarzda şarkıyı yorumlayarak sevenleri tarafından da evrensel yorumcu ünvanına sahip oldu.
Kral TV ve Magazin Gazetecileri Derneği gibi birçok organizasyonların ödülleri ile birlikte, 2000 ile 2003 yılları arasında 4 yıl üst üste "Türk Halk Müziği En İyi Kadın Sanatçısı" Altın Kelebek ödüllerini layık görüldü.